Żelazko z kominem

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/212 XX w.
  • Wysokość: 21,3
  • Szerokość: 11,5
  • Głębokość/długość: 19

Opis

Żelazko żeliwne z drewnianą rączką z zapięciem, które się otwiera do góry. Z tyłu otwór z przykrywką nieruchomą. Na rączce ślady po kornikach, jest pęknięta i brzegi odłupane. Żelazko pordzewiałe, ciemnobrązowe.

Historia     obiektu

Ofiarowane przez Ks. A. Mizurę.

Żelazko żeliwne na węgiel drzewny z kominem. XX w. – lata 40-te. Zastosowany kominek powodował, że żar wewnątrz żelazka dawał wyższą temperaturę przez lepszy ciąg powietrza.

Komin znajduje się pomiędzy pokrywą, a rączką i tworzy go półkoliście wygięta blacha osłaniająca rękę przed gorącem emitowanym przez rozgrzane żelazko.

Na tylnej ściance żelazka znajduje się otwór zapewniający przepływ powietrza. Prześwit otworu jest regulowany odchylaną klapką o kształcie twarzy. Pod pokrywą znajduje się ruszt, który można było wyjmować do czyszczenia.

Tego typu żelazka były produkowane na ziemiach polskich – w zakładzie metalurgicznym “Fabryka Odlewów Żelaznych Zakłady Mechaniczne i Chromoniklarnia – S. Kronenblum”, który powstał w 1901 lub 1903 r. (różne źródła podają różne daty). W 1939 roku zakład znalazł się pod zarządem niemieckim, a po 1945 roku odlewnia została przekazana szkolnictwu zawodowemu.
Źródło: Wirtualne Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego – Krzczonowice.pl

Stan zachowania:

średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska