Żelazko węglowe (1)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/218 XX w.
  • Wysokość: 21
  • Szerokość: 9
  • Głębokość/długość: 18

Opis

Żelazko na węgiel z drewnianą, lekko uszkodzoną rączką (ślady po kornikach), uchwyt ozdobny, pokrywa uszkodzona. W podstawie żelazka są cztery otwory.

Historia     obiektu

 

Żelazko żeliwne na węgiel drzewny. XX w. – lata 40/50.

Już w VIII w. Chińczycy stosowali rondle z rozpalonymi węglami w środku do prasowania jedwabiu. W XVIII w. żelazko stanowił jednostronnie wygładzony blok metalu (żelaza – stąd nazwa), z uchwytem. Po nagrzaniu, np. na płycie pieca kuchennego, bezwładność cieplna tego bloku pozwalała na utrzymanie przez kilka minut temperatury dostatecznie wysokiej, aby prasowanie było skuteczne. Po ostygnięciu żelazko trzeba było ponownie podgrzać przez postawienie na piecu. Kształt żelazka przypomina stopę, z trójkątnie zakończonym czubem z jednej strony i z płaską krawędzią od strony “pięty”; kształt ten upowszechnił się także w następnych, nowocześniejszych konstrukcjach ze względu na wygodę prasowania.

Udoskonaleniem żelazka była konstrukcja, w której nad “stopą” umieszczano małe palenisko na węgiel drzewny, co umożliwiało umieszczenie w nim kawałków żaru, podtrzymujących wysoką temperaturę żelazka, bez konieczności odstawiania go co chwilę na płytę kuchenną. Później węgiel drzewny zastąpiono żelazną sztabką (tzw. duszą) rozgrzewaną w palenisku.

Źródło: Wirtualne Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego – Krzczonowice.pl

 

Stan zachowania:

średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska