Hełm strażacki (1)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/38 XX w.
  • Wysokość: –
  • Szerokość: 25,5
  • Głębokość/Długość: 33,5

Opis

Hełm w kolorze szarym, lekki. Posiada grzebień na czubku hełma, wydłużony przód – daszek, skórzane paski.

Historia     obiektu

Kask (fr. casque) – rodzaj ochronnego nakrycia głowy, używanego przez osoby uprawiające sport oraz wiele grup zawodowych i w zależności od tego różniących się budową.

Pierwotnie kaskiem nazywane były hełmy dragonii, fizylierów austriackich i kirasjerów z XVIII wieku i były to hełmy stalowe ozdobione wzmacniającym grzebieniem i kitą. Obecnie kaski wykonywane są z różnych materiałów – najpopularniejsze kaski budowlane wykonane są z plastiku, zaopatrzone w wyściółkę, pasek mocujący pod brodę czy osłonę twarzy.

Hełm – bojowa ochrona, chroniąca głowę przed urazami, sporządzona z odpornego materiału. Przez wiele wieków używany był tylko przez wojsko, ale z czasem znalazł również zastosowanie wśród cywilów. Wiele dziedzin stosuje pierwotną nazwę hełmu (np. hełm strażacki, hełm górniczy), a niektóre branże zastosowały nazwę kask (m.in. w budownictwie, służbach ratunkowych oraz u motocyklistów, rowerzystów, wspinaczy czy rolkarzy).

W dawnych czasach był najczęściej wykonywany z metalu lub skóry. Od I wojny światowej wprowadzono masowo hełmy stalowe, natomiast obecnie w użyciu są głównie hełmy z włókien sztucznych.

Źródło: wikipedia, Nowakowski Andrzej, Uzbrojenie średniowieczne w Polsce: (na tle środkowoeuropejskim), 1991, Toruń.

Stan zachowania:

bardzo dobry

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska